دانستنی ها

دانستنی ها

چاپ سیلک

چاپ سیلک

چاپ سیلک‌اسکرین یا «چاپ سیلک» روشی برای چاپ تصویر است. در این روش از پارچه با توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. توری در قابی ثابت می‌شود. تصویر مورد نظر روی این توری نقش می‌شود. سپس بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ای مسدود کنندهلاک حساس پوشیده می‌شود. این قاب توری را در این حالت شابلون یا کلیشه می‌نامند. سپس زیرکار را با فشار کاردک یا غلتک به سطح چاپ شونده منتقل می‌کنند. رنگ یا زیرکار فقط از بخش‌هایی که مسدود نشده یه کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل می‌شود و تصویر روی آن ظاهر می‌گردد. با این روش می‌توان بر روی مواد مختلف چاپ‌های تک‌رنگ یا چندرنگ صورت داد. با سیلک‌اسکرین می‌توان روی انواع مواد مانند پارچه و چینی و سرامیک و فلز و غیره تصویر چاپ کرد. با چاپ سیلک می‌توان روی اجسام با شکلهای مدور و غیر مسطح نیز چاپ نمود که از این نظر در بین روش‌های چاپی منحصربه‌فرد است. این نوع چاپ برای چاپ تبلیغی بر روی اشیای گوناگون مثل تقویم و سررسید و لیوان و کاغذ بکار می‌رود.

 

ماشین های چاپ و ابعاد آنها

چاپ افست

ماشین ­های چاپ افست از ابعاد ۲۵×۳۵ تا ۱۰۰×۱۴۰ وجود دارند و به علت وجود دستگاه­های با ابعاد مختلف باید به ­طور دقیق محاسبه شود که چاپ کار با کدام یک از این دستگاه ها به ­صرفه تر است چون در تیراژ های بالا استفاده از دستگاه مناسب از نظر اقتصادی تفاوت زیادی در کل هزینه ها ایجاد می کند.

مثلا کاری با ابعاد ۲۵×۳۵ و تیراژ ۱۰۰۰۰ را می­توانیم هم با دستگاه ۵۰ ×۷۰ و دو دور چاپ کنیم و هم با دستگاه ۱۰۰×۷۰ و یک دور . که چاپ با ۱۰۰×۷۰ به صرفه ­تر است.

کوچک­ترین دستگاه چاپ که قدیمی­تر هم هست و در ضمن فقط نوع تک­رنگ آن وجود دارد ماشین نیم‌ورقی (۳۵×۲۵) است؛ که به­ طور معمول برای کارهای با ابعاد کوچک و درنهایت دورنگ مثل سربرگ و تراکت قابل استفاده است. در این ماشین از کاغذ A4 هم می توانیم استفاده کنیم.

بعد از آن ماشین یک ورقی است که ابعاد ۳۵×۵۰ را چاپ می کند و به آن GTO می­گویند . دستگاه­ های نسبتاً قدیمی­تر و اغلب تک­رنگ هستند؛ اما دستگاه های GTO چهاررنگ هم وجود دارند که بسیار دقیق هستند و کیفیت چاپ خوبی دارند.

دستگاه بعدی دو ورقی است که ابعاد ۵۰×۷۰ را چاپ می کند و پرکاربردترین دستگاه چاپ افست است. بعد از آن ماشین چهارونیم ورقی است که ابعاد ۷۰×۱۰۰ را چاپ می کند و به ­طور معمول کارهاری تیراژ بالا یا بزرگ را با این دستگاه­ها چاپ می کنند .

درنهایت دستگاه ­هایی هم هستند که چاپ ۱۴۰×۱۰۰ را انجام می­دهند که به ­طور معمول برای چاپ­های خاص مثل نقشه و یا کارهایی با تیراژ خیلی زیاد با این ماشن چاپ می­شوند.

این دستگاه­هایی که اشاره شد دستگاه­های معمولی چاپ هستند و به ماشین ­های مخصوص چاپ روزنامه که بسیار بزرگ و گران هستند اشاره نکردیم . توضیح اینکه دستگاه­ های چاپ روزنامه اگرچه از نظر کلیت با ماشنین­های چاپ تفاوتی ندارند؛ اما امکاناتی دارند که بسیار اختصاصی و منحصر به فرد هستد؛ مثل تغذیه از رول یه جای شیت و انجام مراحل صحافی در داخل خود ماشین. ضمن این­که سرعت بالایی هم دارند طوری که به عنوان مثال ماشین موجود در چاپخانه افست که چندین روزنامه را چاپ می­کند (مثل همشهری. ایران. شرق و جوان ) که در مجموع با محاسبه تعداد صفحلات تیراژ چند میلیونی دارند . در کمتر از یک شبانه روز این تیراژ را چاپ می­کند.

به­ طور معمول چاپ با دستگاه ­های چهاررنگ کیفیت بهتری دارند و رنگ­ها بسیار نزدیک به رنگ­های مدنظر ما در می­آیند و اکثر طراحان علاقه به چاپ با ماشین چهاررنگ دارند .

وقتی یک کار چهاررنگ به لیتوگرافی می­دهیم درنهایت چهار زینک با ابعاد سطح چاپ به ما داده می­شود؛که در چاپخانه این چهار زینک به ترتیبی که مشخص است به دستگاه بسته می­شوند و چاپچی وظیفه تنظیم­کردن زینک‌ها را به­وسیله رجیسترهای روی زینک به عهده دارد. توضیح این­که رجیستر علامتی است که در کنار قسمتی که چاپ می­شود روی زینک­ها قرار دارد. علامت رجیستر که به‌طور معمول به شکل دایره­ای با دو خط عمود به هم در وسط آن است شامل هر چهار رنگ است و این­که چهار رنگ مورد نظر در این علامت هنگام چاپ روی هم بخورد نشان­ دهنده این است که کار بدون اشکال چاپ خواهد شد. حتماً کارهای چاپ را دیده­اید که رنگ­ها روی هم نخورده­اند و لبه­های کار و یا روی سفیدی­ ها مقداری از یک رنگ دیگر قرار دارد. دلیل این مشکل، عدم تنظیم درست رجستر است

سوالات متداول

سوالات متداول

محصولات عمومی چیست؟

به مجموعه فایل های چاپی که به علت پایین آوردن هزینه ها به صورت مشترک داخل یک فرم چاپی بسته شده و نسبت به نوع رنگ فایل ها تفکیک نمی شوند ، محصولات عمومی گفته می شود.

محصولات اختصاصی چیست؟

کلیه محصولاتی که در لیست محصولات عمومی وجود ندارند و محصولاتی که دارای خدمات خاص می باشند ( کاتالوگ، بروشور، کتاب و …) و همچنین محصولاتی که هرچند ممکن است جز محصولات عمومی باشند اما به علت حساسیت چاپی بالا، استفاده از رنگ های خاص و یا دارای چاپ های ویژه هستند و قابلیت اجرای آنها در محصولات عمومی نیست ، جزو محصولات اختصاصی محسوب می شوند.

چگونه با بخش های مختلف دفتر تماس بگیریم؟

مدیریت : ۰۹۱۲۱۸۱۱۴۳۷ – ۰۹۳۵۱۸۱۱۴۳۷

تماس و تلگرام ثبت سفارشات : ۰۹۳۶۷۷۶۴۲۲۳

تماس و تلگرام طراحی : ۰۹۳۵۸۸۹۰۱۰۷

دفتر : ۳۳۳۴۸۵۱۰ – ۳۳۳۲۵۶۵۴ – ۰۲۸

نشانی : قزوین – خیابان سعدی شمالی – روبروی منبع آب – نبش کوچه ذوالقدر

ساعت کاری مجتمع به چه صورت است؟

ساعت کاری این مجموعه از شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ صبح الی ۲۰ می باشد.

چگونه سفارش خود را ثبت کنیم؟

جهت ثبت سفارش محصولات عمومی به صورت حضوری به دفتر مستر چاپ مراجعه فرمایید و جهت ثبت غیر حضوری به سامانه فروش آنلاین مراجعه کرده، فایل نهایی خود را آپلود کنید و بعد از پرداخت از طریق درگاه بانک و دریافت شماره فاکتور سفارش شما ثبت شده و وارد پروسه تولید می شود.

جهت ثبت محصولات اختصاصی بصورت حضوری بایستی به دفتر مراجعه کرده و سایر مراحل ثبت سفارش را انجام دهید. ثبت سفارش غیر حضوری محصولات اختصاصی نیز از طریق تلفن و تلگرام با ما در تماس باشید.

فایل آماده به چاپ چیست؟

به فایلی که طبق راهنمای محصولات طراحی شده ، یعنی غیر از اصول کلی طراحی جهت چاپ، تمام اصول فنی مربوط به محصول مورد نظر مشتری ( سایزها، فواصل برش، ملزومات محصول از لحاظ تعداد فایل، در نظر گرفتن خط تا و…) رعایت شده و به صورت عکس در اختیار مراجعه کننده (حضوری یا غیر حضوری ) می باشد را فایل آماده به چاپ می گوییم.

جهت هرگونه انتقاد و پیشنهاد با چه شماره ایی باید تماس بگیریم؟

در صورتی که هرگونه انتقاد و پیشنهادی در مورد نحوه کار دفتر دارید می توانید با شماره تماس ۰۹۳۶۷۷۶۴۲۲۳ تماس حاصل کرده ومسئولین را در جریان قرار دهید. همچنین میتوانید نظرات خود را از طریق لینک انتقادات و پیشنهادات به ثبت برسانید.

جهت رسیدگی به خرابی کار و گارانتی چگونه باید عمل کنیم ؟

در محصولات عمومی خطاها و اشتباهات ناشی از خطای اپراتور و یا مشکلات دستگاه های چاپ اجتناب ناپذیر است. مجموعه مستر چاپ در راستای اطمینان مشتریان از چاپ مجدد این محصولات، سال ها پیش اقدام به گارانتی چاپ در محصولات عمومی نمود. از این رو با در دست داشتن محصولاتی که از نظر شما دچار خرابی است به مسئول گارانتی مراجعه کرده تا با در نظر گرفتن مواردی که شامل گارانتی می شود ، سفارش شما بررسی شده و اگر ایراد از سمت مجموعه باشد کار مجددا برای چاپ ارسال می شود.

شماره تلگرام واحد گارانتی ۰۹۳۶۷۷۶۴۲۲۳

جهت اجرای خدمات بعد از چاپ ( خط تا پرفراژ برچسب و صحافی) چکاری باید انجام دهیم ؟

در صورتی که فاکتور شما در مرحله آماده تحویل قرار گرفت با شماره ۰۲۸۳۳۳۴۸۵۱۰ ( خانم مکرمی ) تماس بگیرید و مراحل را یکی پس از دیگری انجام دهید.

تعرفه محصولات و لیست قیمت محصولات کجاست؟

برای دریافت لیست تعرفه محصولات و خدمات ۲ روش کلی در دست شما مشتریان عزیز می باشد :

روش اول: مراجعه حضوری به دفتر و تهیه لیست قیمت از اپراتور مربوطه.

روش دوم : ابتدا وارد صفحه اصلی سایت شده و با کلیک روی گزینه (لیست قیمت)  لیست قیمت مجتمع را دریافت کنید.